O przeziębieniu i grypie
Leczenie grypy i przeziębienia
Generalnie na leczenie grypy składa się postępowanie objawowe i przyczynowe. Podczas leczenia grypy pacjent powinien pozostać w łóżku, odpoczywać, wypijać odpowiednie ilości płynów (zwłaszcza w okresie gorączki) - pamiętając o konieczności nawodnienia.

Leczenie przyczynowe
Leczenie przyczynowe jest efektywniejsze, jeśli zostanie zastosowane przed upływem 48 godzin od zachorowania, przy czym najlepsze efekty uzyskuje się gdy lek jest podany przed upływem 36 godzin1,2.
Grypa jest chorobą wirusową, dlatego nie leczy się jej antybiotykami!
Najwłaściwszym sposobem postępowania powinno być ustalenie leczenia po uzyskaniu wyniku badania laboratoryjnego. Działanie takie ograniczy bowiem ryzyko rozwinięcia lekooporności wirusa grypy na leki1.
Leczenie objawowe
W leczeniu objawowym stosuje się zwykle leki na ogół dostępne bez recepty (OTC), które redukują nasilenie objawów choroby:
- przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe
- „uszczelniające”, zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa
- przeciwkaszlowe
Zwykle stosuje się (pamiętając o możliwych przeciwwskazaniach) niesterydowe leki przeciwzapalne – NLPZ (np. preparaty kwasu acetylosalicylowego, ibuprofen, naproxen) oraz paracetamol. Pamiętając o bezpieczeństwie stosowania leków, wybierając preparat warto jednak skonsultować się z lekarzem.
Leczenie przeziębienia
Ogólne zasady leczenia przeziębienia są podobne jak w przypadku grypy.Przy złym samopoczuciu ogólnym i gorączce chory powinien leżeć. Leki stosuje się wyłącznie objawowo – zależnie od obrazu choroby (np. przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe, ograniczające wysięk w jamie nosowej, itp.). W leczeniu przeziębienia nie stosuje się leków przeciwwirusowych, ani antybiotyków.
Piśmiennictwo:
1. Brydak L: Prawda i mity na temat grypy. OSOZ nr 4, 2013, 30-31
2. Kotłowski A: Celowość szczepień przeciwko grypie i pneumokokom przed wyjazdami.
Materiały z II Sympozjum Szkoleniowego w ramach IV Kursu Certyfikacji Centrów Medycyny Podróży, Warszawa, 1-6
Dr n.med. Małgorzata Koziarska-Rościszewska